ХАРЧУВАННЯ

Готуємо за новим меню - смачно корисно.
 Діти їдять звикають, а ми вчимося по - новому!



Корисні зміни у нормах харчування.

Виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 24.03.2021р. №305 та з метою забезпечення організації безпечного та якісного харчування у закладі дошкільної освіти.

 Ротація готових страв у примірному чотиритижневому сезонному меню планується відповідно до норм споживання основних груп харчових продуктів на сніданок/вечерю, обід та перекуси (другий сніданок/підвечірок), які наведено у додатках 1—9, 11 і 14, з урахуванням вимог, встановлених додатком 15.

Вага порції солі, що наведена у додатку 5, застосовується з 1 січня 2023 року. Розрахунок додаткової норми солі для приготування готових страв у період з 1 вересня 2021 р. до 31 грудня 2022 р. проводиться відповідно до таблиці 6.

Таблиця 6

Період

Додаткова норма

З 1 вересня до 31 грудня 2021 р.

75 відсотків норми для відповідної вікової групи

З 1 січня до 31 серпня 2022 р.

50 відсотків норми для відповідної вікової групи

З 1 вересня до 31 грудня 2022 р.

25 відсотків норми для відповідної вікової групи

9. До груп харчових продуктів не включені харчові продукти (наприклад, борошно, дріжджі, спеції, прянощі, сухарі панірувальні, томатна паста, лимонна кислота, цукор ванільний, крохмаль, сода, оцет), що використовуються для приготування страв та видаються згідно із технологічною документацією на страви та вироби.

10. Під час комбінації харчових продуктів, що відносяться до однієї групи, їх вага розраховується пропорційно до ваги однієї порції (наприклад, сирники із сметаною — сир кисломолочний дві треті порції та сметана одна третя порції або в іншій пропорції залежно від страви).

Відхилення ваги порції для конкретного прийому їжі допускається на рівні 5—10 відсотків з дотриманням загальної ваги порцій протягом тижня.

11. Злакові, бобові та картопля, що використовуються для приготування перших страв, враховуються в загальну вагу порцій злакових, бобових та картоплі для всіх прийомів їжі (сніданок, обід та вечеря) на тиждень.

12. Здобувачам освіти/дітям з харчовою алергією на молоко та молочні продукти (відповідно до медичної довідки, виданої лікарем загальної практики — сімейним лікарем чи лікарем-педіатром, в якій зазначено особливі дієтичні потреби здобувача освіти/дитини із встановленим діагнозом) для харчування пропонуються рослинні напої.

13. Для здійснення закупівель вага харчових продуктів, що використовуються для приготування страв, розраховується у брутто згідно з технологічною документацією на страви та вироби.

14. Згідно з нормами споживання основних груп харчових продуктів, що встановлені додатками 1—8, 11 і 14, з урахуванням вимог, встановлених додатком 15, також забезпечуються харчуванням діти, які перебувають в закладах сфери соціального захисту.

15. Норми споживання основних груп харчових продуктів для здобувачів освіти/дітей віком від 14 років і старше, що встановлені додатками 5—8, також поширюються на здобувачів освіти закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.

16. Норми споживання основних груп харчових продуктів для здобувачів освіти/дітей віком від 14 років і старше, що встановлені додатком 8, поширюються на здобувачів освіти закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які відповідно до законодавства перебувають на державному забезпеченні, здобувачів освіти закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які відповідно до законодавства перебувають на повному державному забезпеченні або яким в установленому законодавством порядку призначено опікуна чи піклувальника, та інші категорії здобувачів освіти закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти відповідно до законодавства.

У разі відсутності можливості для організації повноцінного харчування категоріям здобувачів освіти, встановленим законодавством, у закладі освіти може виплачуватися грошова компенсація у розмірі вартості харчування у закладах освіти з цілодобовим перебуванням, у складі яких є пансіон, відповідного регіону з урахуванням торговельних націнок. Особам, яким в установленому законодавством порядку призначено опікуна чи піклувальника, виплачується вартість обіду.

17. Діти, хворі на туберкульоз та інфіковані мікобактеріями туберкульозу, забезпечуються харчуванням згідно з нормами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1752 «Про норми харчування у протитуберкульозних закладах для осіб, хворих на туберкульоз, та малолітніх і неповнолітніх осіб, інфікованих мікобактеріями туберкульозу» (Офіційний вісник України, 2001 р., № 52, ст. 2366; 2012 р., № 87, ст. 3544).

18. Учні ліцеїв з посиленою військово-фізичною підготовкою забезпечуються харчуванням згідно з нормою № 6 — ліцеїстська, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 р. № 426 «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, поліцейських, осіб рядового та начальницького складу підрозділів Державної фіскальної служби, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту» (Офіційний вісник України, 2002 р., № 14, ст. 739; 2014 р., № 97, ст. 2776; 2016 р., № 3, ст. 172, № 68, ст. 2281; 2018 р., № 88, ст. 2920).

________
* Здобувачі освіти в закладах загальної середньої освіти.

** Енергетична та поживна цінність для кожного прийому їжі: сніданок — 25—30 відсотків; другий сніданок — 5—10 відсотків; обід — 30—35 відсотків; підвечірок — 5—10 відсотків; вечеря — 25—30 відсотків.

 

п’ятиденного Додаток 1
до норм

Норми споживання основних груп харчових продуктів на сніданок, обід або вечерю у закладах дошкільної освіти у разі перебування

Група харчових продуктів

Характеристика

Частота включення до складу сніданку, обіду або вечері

Кількість порцій для відповідної вікової групи на тиждень

Маса нетто порцій харчових продуктів для приготування готових страв та виробів або маса нетто порції готового виробу/страви (у разі зазначення) для відповідної вікової групи

від 1 до 4 років

від 4 до 6 (7) років

Овочі

різноманітні, сезонні, крім картоплі; свіжі, заморожені або квашені

щодня на сніданок, обід та вечерю разом із зеленню

квашені овочі можуть пропонуватися дітям, віком від 4 років не частіше ніж три рази на тиждень (по одному разу на сніданок, обід та вечерю)

15 порцій

60 грамів

80 грамів

Фрукти та ягоди

різноманітні, сезонні, свіжі або заморожені

щодня на сніданок або вечерю, а також на обід

 

10 порцій

60 грамів

80 грамів

Соки

фруктові, овочеві, фруктово-ягідні, фруктово-овочеві пастеризовані соки без додавання цукрів та підсолоджувачів, повинні містити не більше 0,12 грама натрію або еквівалентну кількість солі на 100 мілілітрів готового продукту

два рази на тиждень під час сніданку або вечері

дві порції

120 мілілітрів

180 мілілітрів

Фрукти та ягоди сушені

різноманітні, без додавання цукрів і підсолоджувачів

три рази на тиждень під час сніданку, обіду або вечері

три порції

20 грамів

25 грамів

Злакові та бобові

перевага надається злаковим кашам та макаронним виробам з вищим вмістом харчових волокон, слід чергувати з бобовими, в перших стравах

щодня у чергуванні із стравами з картоплі під час сніданку, обіду та вечері

бобові пропонуються принаймні три рази на тиждень

15 порцій

80 грамів готової страви (каші або бобових, або макаронів)

100 грамів готової страви (каші або бобових, або макаронів)

Картопля

відварена без шкірки, запечена, тушкована або картопляне пюре, в перших стравах

під час сніданку, обіду або вечері з таким чергуванням: одна страва з картоплі на чотири — п’ять страв із злакових/бобових

чотири порції

80 грамів

100 грамів

Хліб

цільнозерновий хліб з пшеничного або житнього борошна, з високим вмістом харчових волокон та з обмеженим вмістом солі, який не перевищує 0,45 грама на 100 грамів хліба

щодня під час сніданку або вечері та під час обіду

10 порцій

30 грамів

30 грамів

Риба

різні сорти морської риби, вага порції — розморожена риба потрошена без голови (тушка) або розроблена на філе із шкірою і реберними кістками, або розроблена на філе із шкірою без кісток, або розроблена на філе без шкіри та кісток

 

два рази на тиждень під час сніданку, обіду або вечері

дві порції

40 грамів

60 грамів

Птиця

охолоджена/заморожена, крім водоплавної, вага порції без шкіри та кісток

шість разів на тиждень під час сніданку, обіду або вечері

по дві порції на сніданок, обід та вечерю

45 грамів

60 грамів

Свинина, телятина, яловичина

охолоджена/заморожена, нежирні (менше 15 грамів жиру на 100 грамів м’яса) частини тушки, вага порції без кістки

два рази на тиждень під час обіду

дві порції

45 грамів

60 грамів

Яйця

варені, смажені з додаванням мінімальної кількості жиру, приготовлені до повної готовності

два рази на тиждень під час сніданку, обіду або вечері

дві порції

одна штука

одна штука

Молоко та молочні продукти, рослинні напої, до яких додано вітаміни та мінеральні речовини

з кількістю цукрів не більше 10 грамів на 100 грамів, бажано молоко та молочні продукти, до яких додано вітамін D

щодня по одній порції під час сніданку та вечері

10 порцій

 

 

150 мілілітрів молока або рослинних напоїв або
100 мілілітрів йогурту або кефіру, або 100 грамів сиру кисломолочного, або 10 грамів сиру твердого, або
15 грамів сметани

200 мілілітрів молока або рослинних напоїв або 125 мілілітрів йогурту або кефіру, або 125 грамів сиру кисломолочного, або 15 грамів сиру твердого, або 25 грамів сметани

два рази на тиждень під час обіду

дві порції

10 грамів сиру твердого або 15 грамів сметани

15 грамів сиру твердого або
25 грамів сметани

Насичені жири тваринного походження

масло вершкове, що містить не менше ніж 72 відсотки жиру

щодня під час сніданку, обіду та вечері

15 порцій

1,5 грама

1,5 грама

Рослинні жири

рафінована олія, що містить більше 50 відсотків мононенасичених жирів і менше ніж 40 відсотків поліненасичених жирів

щодня під час сніданку, обіду та вечері

15 порцій

3,5 мілілітра

3,5 мілілітра

Сіль

кількість солі в готових продуктах і стравах обмежується, використовується лише йодована сіль

щодня під час сніданку, обіду та вечері

15 порцій

0,7 грама

1 грам

Цукор

обмежується додавання цукру та меду під час приготування страв і напоїв

щодня під час сніданку, обіду та вечері

по п’ять порцій на сніданок, обід та вечерю

до трирічного віку додавання цукру не дозволяється від 3 до 4 років 7,5 грама на сніданок, 10 грамів на обід та 7,5 грама на вечерю

7,5 грама на сніданок, 10 грамів на обід та 7,5 грама на вечерю

Какао

без додавання цукрів та підсолоджувачів

два рази на тиждень під час сніданку, обіду або вечері

дві порції

5 грамів

6 грамів

Чай

без вмісту кофеїну, без додавання цукрів та підсолоджувачів

два рази на тиждень під час сніданку, обіду або вечері

дві порції

0,2 грама

0,3 грама

Додаток 2
до норм

Норми споживання основних груп харчових продуктів у складі другого сніданку та підвечірку у закладах дошкільної освіти у разі п’ятиденного перебування

Група харчових продуктів

Характеристика

Частота включення до складу другого сніданку або підвечірку

Кількість порцій для відповідної вікової групи на тиждень

Маса нетто порцій харчових продуктів для приготування готових страв та виробів або маса нетто порції готового виробу/страви (у разі зазначення) для відповідної вікової групи

від 1 до 4 років

від 4 до 6 (7) років

Овочі

різноманітні, сезонні, свіжі або заморожені, крім картоплі

одна порція під час другого сніданку або підвечірку

п’ять порцій

60 грамів

80 грамів

Фрукти і ягоди

різноманітні, сезонні, свіжі, сушені або заморожені

п’ять порцій свіжих або заморожених овочів під час другого сніданку або підвечірку дві порції сушених фруктів або ягід під час другого сніданку або підвечірку

сім порцій

60 грамів

80 грамів

Борошняні кулінарні вироби

з вмістом солі до 0,3 грама на 100 грамів готового виробу, повинен містити не більше 5 грамів цукру, доданого під час приготування виробу, та не більше 10 грамів жиру на 100 грамів готового виробу

одна порція під час другого сніданку або підвечірку

п’ять порцій

30 грамів готового виробу

50 грамів готового виробу

Молоко та молочні продукти, рослинні напої, до яких додано вітаміни та мінеральні речовини

з вмістом цукрів не більше 10 грамів на 100 грамів, бажано молоко та молочні продукти, до яких додано вітамін D

одна порція під час другого сніданку або підвечірку

п’ять порцій

150 мілілітрів молока або рослинних напоїв або 100 мілілітрів йогурту, або
50 грамів сиру кисломолочного

200 мілілітрів молока або рослинних напоїв або 125 мілілітрів йогурту, або 70 грамів сиру кисломолочного

_______
Примітки:
1. Протягом дня повинна бути комбінація груп харчових продуктів з їх щоденною ротацією (наприклад, у разі п’ятиразового харчування: перший день — на другий сніданок борошняні кулінарні вироби та овочі, на підвечірок молоко та молочні продукти з фруктами і ягодами; другий день — на другий сніданок овочі та фрукти і ягоди, на підвечірок борошняні кулінарні вироби з молоком та молочними продуктами).

2. У разі чотириразового режиму харчування (з другим сніданком або підвечірком) повинна здійснюватися комбінація груп харчових продуктів (наприклад, перший день — овочі та борошняні кулінарні вироби, другий день — фрукти і ягоди з молоком та молочними продуктами, третій день — фрукти і ягоди та овочі, четвертий день — борошняні кулінарні вироби з молоком та молочними продуктами, п’ятий день — овочі і молоко та молочні продукти).

      Тимчасові рекомендації щодо організації протиепідемічних заходів в період карантину короновірусної хвороби

1.       Керівник закладу освіти розробляє графік харчування здобувачів освіти. Організація мультипрофільного харчування за типом "шведського столу" та шляхом самообслуговування на період карантину не дозволяє

2.      При організації харчування необхідно забезпечити відстань між столами не менше 1,5 м та розміщення за столом не більше 4-х осіб.

3.   Усі працівники харчоблоку забезпечуються засобами індивідуального захисту із розрахунку 1 захисна маска на 3 години роботи, одноразовими рукавичками, які необхідно змінювати після кожної дії (виробничого процесу на харчоблоці їдальні), не пов'язаних між собою. Засоби індивідуального захисту мають бути в наявності із розрахунку на 5 робочих днів, у т.ч. на 1 робочу зміну - безпосередньо на робочому місці працівника.

4.   Після кожного зняття засобів індивідуального захисту (захисних масок одноразових рукавичок) перед одяганням чистих засобів індивідуального захисту, працівник повинен ретельно вимити руки з милом або обробити антисептичним засобом.

5.       Керівник закладу організовує централізований збір використаних засобів індивідуального захисту, паперових серветок в окремі контейнери (урни) з кришками та поліетиленовими пакетами, з подальшою утилізацією згідно з укладеними угодами на вивіз твердих побутових відходів.

6.   Працівник їдальні, який видає страви або здійснює розрахунок, повинен бути забезпечений засобами індивідуального захисту: захисною маскою або респіратором, захисними окулярами або захисним щитком, одноразовими рукавичками.

7.       При організації харчування необхідно забезпечити умови для дотриманням працівниками правил особистої гігієни (рукомийники, мило рідке, паперові рушники (або електросушарки для рук), антисептичні засоби для обробки рук, тощо

8.   З працівниками харчоблоку необхідно провести навчання щодо одягання, використання, зняття засобів індивідуального захисту, їх утилізації, забезпечити контроль за виконанням цих вимог.

В Інструкції з організації харчування в дошкільних навчальних закладах п. 1.6 визначено орієнтовний об'єм готових страв та окремих продуктів для дітей різних вікових груп (у грамах). При розподілі страв на порції враховується вік дитини.

Кiлькiсть переглядiв: 123

Немає коментарів:

Дописати коментар